Акценти
- В момента земеделието преминава през период на ниски цени на суровините
Селското стопанство е секторът от българската икономика с най-силна зависимост от европейско финансиране.
99% от сектора разчита на евросубсидиите, каза Димитър Герджиков, началник на отдел „Бизнес развитие“ в Пощенска банка, по време на форума „Агробизнес 2020“.
Плащанията на декар обаче стават по-ниски и с повече изисквания. Времето на директните плащания изтича. Изчисления на Пощенска банка сочат, че 1 лв. повече субсидии води до повишаване на рентите с 80 стотинки. Анализ на зърнопроизводството през 2018 г., който взема предвид производствените разходи и рентите, от една страна, и пазарните доходи и субсидията, от друга, показва, че зърнопроизводителите едва са успели да излязат на печалба.
В момента земеделието преминава през период на ниски цени на суровините. Това се случва на фона на политическа и икономическа несигурност в Европа заради търговските войни, Brexit и дългови проблеми на страни от региона като Италия.
За да гарантират стабилността на доходите на стопанството си земеделците имат два варианта:
- – да повишат продажните цени (което обаче е невъзможно при зърното, защото то е борсово търгувана стока), качеството или добива;
- – да преминат към отглеждането на други култури или да оптимизират разходите за стопанството, свързани с рентата, торове, препарати и гориво.
По-широкото прилагане на прецизно земеделие също би било от полза за земеделските стопани.
Според Герджиков страната ни има неизползван потенциал за дългосрочен растеж.
Той може да бъде оползотворен чрез:
- – трансформация на структурата на икономиката с инвестиции в дейности с висока производителност;
- – задълбочаване на интеграцията в европейската и световната икономика.
По време на форума „Агробизнес 2020“ в началото на седмицата експерти обсъдиха промените в новата Обща селскостопанска политика на ЕС и ползите от дигитализирането на земеделието и внедряването на нови технологии и иновации.
Източник: investor.bg