Акценти
- Винаги пазарувайте със списък
Научно доказано е, че храненето до голяма степен определя здравословното ни състояние. То може както да ни излекува, така и да ни разболее.
Поддържането на здравословна форма не е трудно, ако се спазват някои препоръки относно консумираните храни и начина им на приготвяне. В статията ще представим няколко съвета за леки промени в хранителните навици. Според специалисти спазването им би могло да подобри тонуса, здравето и фигурата.
1. Хранете се по-бавно.
Така не само ще намалите обема на изядената храна, ще си спестите чувството на тежест в стомаха, но и може да отслабнете. Много проучвания сочат, че хората, които се хранят по-бързо са до 115% по-склонни към напълняване, отколкото похапващите бавно. Продължителното дъвчене помага на мозъка да получи необходимата му информация, за да изпрати сигнал до стомаха, че тялото е сито и няма нужда от повече калории.
2. Пълнозърнестият хляб е по-добрата алтернатива.
В пълнозърнестите продукти фибрите, влакнините, витамините и полезните съставки на зърната са запазени. При бялото брашно реално те липсват и това до голяма степен лишава тялото от различни микроелементи. Много специалисти препоръчват консумацията на пълнозърнести храни заради положителното им влияние върху храносмилателната и сърдечно–съдовата система. Витамините в тях помагат за сваляне на риска от различни заболявания.
3. По-често похапвайте кисело мляко.
Независимо от сезона то е много подходящо за приготвянето на лека закуска. Може да се консумира с основни ястия или самостоятелно, осигурявайки полезни вещества за перисталтиката и стомаха. Освен това с него ще добавите и още малко протеини към ежедневния си прием. Специалистите по хранене препоръчват да се избягват подсладените млечни десерти, тъй като в тях има повече излишна захар, мазнини, консерванти, подобрители и по-малко чисто кисело мляко.
4. Винаги пазарувайте със списък.
Често се случва, когато влезем в магазина опаковките да грабнат вниманието ние и заради гладните си очи да напазаруваме излишни лакомства и да похарчим повече пари. Дори може да забравим за някои от продуктите, които е трябвало да купим. Списъкът за покупки е добър вариант да дисциплинираме себе си и лакомите си очи.
5. Похапвайте яйца.
Много често те са сред основните съставки в хранителните режими на спортистите и атлетите. Заради хранителната им стойност и количеството протеин те са много добър избор за пълноценна бърза закуска или основно ястие.
Според проучванията яйцата, хапнати на закуска запазват за по-дълго време чувството за ситост. Така те ни предпазват от излишно похапване на вредни храни.
6. Увеличете приема на протеин.
Той подпомага изграждането на мускулите, а те от своя страна работят за разграждането на мазнините и свалянето на излишните килограми. Добрата мускулатура е определяща за бързия метаболизъм. Честата консумация на протеин не само ще запази усещането за ситост, но ще намали желанието за прием на излишни калории.
7. Пийте достатъчно вода.
Достатъчният прием на вода е от съществено значение за нашето здраве. Липсата й не само провокира тялото да задържа излишни течности, но и вреди на функцията на органите ни. Приемът на достатъчно вода помага за изхвърляне на токсините и вредните вещества от организма.
8. Печете храната вместо да я пържите.
По този начин ще намалите приемът на транс мазнини и излишни калории, а и ще запазите част от полезните свойства на продуктите.
9. Приемайте Омега-3 и витамин D
Омега-3 мастните киселини и витамин D имат много важни роли за организма. Омега-3 мастните киселини намаляват възпалението, поддържат здравето на сърцето и насърчават мозъчната функция.
Витамин D е мастноразтворим и много важен за здравето на костите и правилната функция на имунната система.
10. Опитвайте поне по една нова здравословна рецепта на седмица.
Въпросът какво да има за вечеря може да бъде изключително дразнещ на моменти. Повтарянето на едни и същи рецепти до голяма степен създава силно усещане за еднообразие и скука. Това провокира много хора да прибягват го поръчка на храна, консумацията на полуфабрикати, бързи и нездравословни храни, чрез които значително се увеличава калорийния ежедневен прием.