Акценти
- Другите три случаи бяха в селата Дебнево и Ломец в община Троян и в Априлци
Четвърти случай на африканска чума при диво прасе е регистриран в Ловешко, в землището на луковитското село Бежаново.
Животното е било отстреляно при индивидуален лов, заяви директорът на Областната дирекция по безопасност на храните в Ловеч д-р Росен Федерчев. Другите три случаи бяха в селата Дебнево и Ломец в община Троян и в Априлци.
По думите му, определена е 200 кв. км ефектирана зона. Районът се претърсва за умрели диви свине в тази зона от служители на Северозападно държавно предприятие.
Със заповед на директора на Регионалната дирекция по горите в Ловеч са определени и подзоните. В подзона А, която е 3,14 кв. м, е забранено да се извършват дейности като дърводобив, транспортиране на дървесина, лов, събиране на билки и гъби. Ограничава се и достъпът на хора и животни.
В останалите две подзони е позволен индивидуален лов, лов с капани и групов лов, но без кучета, както и другите неотложни дейности. Определени са и мерки за биосигурност.