Акценти
- Учебното време при дуалната система се разделя между обучение по теория в професионалната гимназия и работа във фирма
Учениците от първата дуална паралелка в Свищов вече се обучават в реална работна среда, съобщиха от пресцентъра на крайдунавската община.
Практическото обучение е започнало в началото на учебната година за единайсетокласниците от СПГ „Алеко Константинов“, приети в дуална форма на обучение по професията „Монтьор на селскостопанска техника“.
Учебното време при дуалната система се разделя между обучение по теория в професионалната гимназия и работа във фирма. Този модел елиминира проблема с липсата на стаж, която пречи на младите хора да намерят работа по желаната професия веднага след завършване на училище. Фирмите спестяват разходи и време за обучаване на новоназначените служители.
С учениците са сключени трудови договори и те ще получават възнаграждение за своя труд, е съобщила директорката на училището инж. Веска Николова. Практическите занятия ще се осъществяват в осем земеделски кооперации в региона.