Биологичното земеделие има за цел осигуряването на естествена продукция като се спазват естествените природни цикли. За постигането на това се използват набор от цели, практики и принципи, благодарение на които се намалява максимално човешката намеса и влияние върху околната среда, като в същото време се цели функциониране на земеделската система по възможно най-естествения, близък до природата начин.
Типични практики на биологичното земеделие са:
- Широко използване на метода „сеитбообращения на полските култури“ като предпоставка за ефективното използване на наличните земеделски ресурси.
- Много стриктни ограничения върху използването на пестициди и изкуствени торове, антибиотици за животни, хранителни добавки, спомагателни вещества в преработката на храните, както и други добавки от този тип.
- Абсолютна забрана за използването на генетично модифицирани организми
- Използване на ресурсите „на място“, като например животински тор за обогатяване на почвата или фураж, произведен в самото стопанство
- Избор на растителни и животински видове, устойчиви на заболявания и добре адаптирани към местните условия
- Отглеждане на животните в свободни, открити пространства и чрез хранене с биологичен фураж
- Прилагане на животновъдни практики, отчитащи специфичните нужди на вида
Биологичното земеделие освен допълнителни субсидии осигурява и преференция при изкупуване на продукцията на по-висока цена в сравнение с конвенционалната.
„СЪВЕТИ В ЗЕМЕДЕЛИЕТО” предлага:
- сертифициране за биологично земеделие
- сертифициране по ISO