Програма „СТАРТОВА ПОМОЩ“ цели да осигури начална помощ и съдействие на млади земеделски производители и малки предприятия, които имат намерение да работят в областта на селското стопанство, да развиват земеделски или неземеделски дейности в селски райони.
За кого е предназначена програма „СТАРТОВА ПОМОЩ“?
- млади земеделски стопани, на възраст между 18 и 40 години
- земеделски производители над 40 години с вече съществуващо стопанство
- юридически лица – ООД, ЕООД и др. сдружения, развиващи земеделски и/или неземеделски дейности в селски райони
- юридически лица – ООД, ЕООД и др. сдружения, с намерения за развитие на земеделски и/или неземеделски дейности в селски райони
Какво включва програма „СТАРТОВА ПОМОЩ“?
Програма „СТАРТОВА ПОМОЩ“ обхваща цялостното обслужване, необходимо за нормално и ефективно развитие на дейности в областта на селското стопанство. Пакета от услуги включва:
- изготвяне на документи за регистрация като земеделски производител
- регистрация на Едноличен Търговец или Юридическо лице / в случай, че бенефициента не желае да кандидатства и развива дейност като физическо лице/
- счетоводно обслужване и консултации в областта на здравното, социално и данъчно осигуряване, съгласно изискванията на българското законодателство и изискванията, описани в ПРСР
- избор на подходяща мярка и насоки за кандидатстване по Програма за развитие на селските райони
- изготвяне на проект за кандидатстване
- управление на проекта
- подаване на заявки за плащане и финализиране на проекта
- съдействие при финансиране
- осигуряване на квалифицирана помощ при извършване на агротехнически мероприятия
- квалификация и обучение в областта на селското стопанство съгласно изискванията на ДФЗ и МЗХ
Защо е необходима програма „СТАРТОВА ПОМОЩ“?
Земеделието е сектор, в който работят 25 % от трудоспособното население или 800 хиляди души. Наблюдава се тенденция за увеличаване на броя на заетите в сектора, като все повече от преориентираните към земеделие стартират с нулев или минимален опит и знания в областта. Основен фактор и причина за преорионтиране са перспективите за развитие – възможности за растеж и кандидатстване по проекти.
Често негативните аспекти на работата биват пренебрегвани и истинският им мащаб става ясен едва след като новоориентираните земеделски стопани са започнали дейност.
Работата в областта на земеделието се харктеризира с времето, което е необходимо да се отделя за извършването на дейностите, нуждата от постоянно усъвършенстване и внедряване на нови технологии, придобиване на нови знания и умения. Прибавяйки и кандидатстване по проект – ангажиментите нарастват значително, като времето за изпълнение става недостатъчно. Ситуацията продължава да се развива в същата насока, докато не дойде момента, в който земеделският стопанин е изправен пред въпроса какво да прави и как да продължи да работи. Много от заетите продължават с усилията да се справят сами със ситуацията поради липса на алтернатива. Други започват да търсят помощ – някой на когото да прехвърлят част от задълженията си. Някой на когото да хвърлят всички документи и да не се занимават повече с тях. Някой, който да свърши всичко останало вместо тях. Целта е ясна – земеделският стопанин трябва да се занимава със земеделие – не с писане на проекти, счетоводство, застраховане и търсене на средства.
Едва тогава можем да говорим за ефективно и развиващо се земеделие.
Какви са ползите от програма „СТАРТОВА ПОМОЩ“?
- улеснен достъп до средства от ПРСР
- улеснена процедура по кандидатстване
- повече свободно време
- по-висока ефективност на работа
- прехвърляне на ангажиментите