Търговците на тютюн изчакват приемането на законови промени, заради което се бави старта на изкупната кампания. Друга причина за забавянето е пазарната и производителната конюнктура на Балканския полуостров, коментират производители.
В Закона за тютюна и тютюневите изделия се планира да бъдат заложени защитни механизми, което ще гарантират договорите между тютюнопроизводители и търговци. В България и Гърция, а също и в Турция и Македония, се произвеждат около 90% от количеството ориенталски тютюн в световен мащаб.„Ние търгуваме основно с мултинационални компании и те се съобразяват с тази конюнктура, с качеството и цените в съседните страни“, обясняват производителите.
Те чакат и клаузата за задължителното сключване на договори превантивно преди старта на всяка стопанска година. Това ще позволи да се преодолее сегашната практика пазар за тютюна да се търси, когато той е произведен, и всяка една кампания по изкупуването на тютюна да изминава под знака на протести.„Това не е добра практика и не създава сигурност за тютюнопроизводителите, а напротив – анархия и несигурност, и някои от тях се отказват от производството“, категорични са производителите.
Според тях крачка напред е и идеята за създаване на регистър на тютюнопроизводители и прекупвачи. По думите им това е крачка към стабилизиране на бранша . Според тях със сигурност ще се пребори и контрабандата, защото в България в момента се нарязва и разпространява суров тютюн в обем около 2 хил. тона.„Това са пропуснати ползи по 152 лева акциз на килограм, или около 300 млн. лева, които не влизат в хазната само от нарязан тютюн, без да включваме производството на контрабандни цигари, които имат още по-голям дял в пазара на тютюневи изделия“, допълват тютюнопроизводителите.