Акценти
- Документи по схемата за сертифициране на стопанствата по стандарта GLOBALG.A.P. ще се приемат до 30 септември
От 9 март ДФ „Земеделие“ отваря приема по 3 схеми за държавна помощ.
Схемите са:
- – „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на доматен миниращ молец – Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera)“;
- – „Помощ за сертифициране на стопанствата в сектор „Плодове и зеленчуци“ по стандарта GLOBALG.A.P.”;
- – „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на почвени неприятели по картофите от сем. Телени червеи (Elateridae)“.
Приемът на заявления по схемата за борба с доматения молец ще продължи до 30 септември. За настоящата година бюджетът по това направление е 500 хил. лева. Размерът на субсидирането ще покрива до 100% от цената на закупените препарати и средства за борба с вредителя, не може да надхвърля сумата от 2500 лв./хектар с ДДС.
Документи по схемата за сертифициране на стопанствата по стандарта GLOBALG.A.P. ще се приемат до 30 септември. УС на ДФ „Земеделие” разпредели 100 000 лева по схемата. Подпомагането е насочено към малки и средни предприятия, както и към признати групи или организации на производителите плодове и зеленчуци.
Производителите на картофи могат да кандидатстват за подпомагане за борба с вредителите до 15 май. Финансовият ресурс по схемата е 1,8 млн. лева за 2020 г. От подкрепата могат да се възползват малки и средни предприятия – земеделски стопани, които отглеждат картофи на площи с размер над 1 дка.
Земеделските производители могат да кандидатстват по трите схеми в областните дирекции на ДФ „Земеделие”. Указанията са публикувани на сайта на ДФЗ.
Напомняме, че при използването на продукти за растителна защита от професионална категория на употреба, земеделските стопани трябва да имат преминато „Обучение на професионални потребители на продукти за растителна защита от професионална категория на употреба“ или висше образование с направление „Растителна защита“ или „Растениевъдство“, за получаване на Сертификат по чл. 83 от Закона за защита на растенията.
Допълнителна информация за обучението за придобиване на Сертификат по чл. 83 от Закона за защита на растенията можете да намерите ТУК.