
Акценти
- Нов регламент за интегрирана статистика на земеделските стопанства
- Значително се подобрява събирането на данни на ниво земеделско стопанство
- Гъвкавост при използването на новите информационни технологии
На 11 април 2018 г. между Българското председателство на Съвета и представителите на Европейския парламент и Европейската комисия (Евростат) беше постигнато споразумение относно модернизирането на европейската рамка за събиране на интегрирана статистика на земеделските стопанства. Тази информация беше потвърдена от посланиците на ЕС.
В края на 2016 г. Евростат представи за разглеждане досие 2016/0389 (COD) с предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета във връзка с интегрираната статистика на земеделските стопанства и за отмяна на регламенти (ЕО) № 1166/2008 и (ЕС) № 1337/2011. След подробно разглеждане и обсъждане, на 11 април 2018 г. между Европейския парламент, Съвета и Евростат се проведоха заключителни преговори, чиято цел беше постигане на съгласие за окончателния компромисен текст на предложения регламент. Г-н Сергей Цветарски, председател на Националния статистически институт беше нашият представител на Съвета. Постигнатият компромис осигурява баланс между:
- променливите нужди от статистически данни при изготвяне на политиките в отрасъла;
- гарантиране на поносими граници на разходите;
- гарантиране натоварването на респондентите и администрациите.
Чрез новият регламент за интегрирана статистика на земеделските стопанства се определят:
- рамката за събиране, обработка и разпространение на данни за структурата на земеделските стопанства;
- правилата за провеждане на преброяването на земеделските стопанства през 2020 година;
- правилата за провеждане на изследванията на структурата на земеделските стопанства през 2023 и 2026 година.
В приложение са включени променливите, за които се събират данни от земеделските стопани и от наличните административни източници.
Политиките за развитие на земеделския отрасъл вече ще се разработват въз основа на доказуеми, надеждни и сравними данни. След тези промени се очаква подобряване на статистиката на ниво стопанство. Това ще спомогне за изпълнение и наблюдение на Общата селскостопанска политика.
Чрез новите правила значително се подобрява събирането на данни на ниво земеделско стопанство. Осигурява се и гъвкавост при използването на новите информационни технологии.
Следва да се проведе гласуване на първо четене на регламента от Европейския парламент, а след това приемането му от Съвета. Регламентът ще влезе в сила след публикуването му в Официалния вестник на ЕС.