Акценти
- Увеличението при добивите от слънчогледа е с 16,5 %, а при царевицата с цели 40,8 %
Намаляват драстично площите заети със соя и градински грах
Според последни данни до 13 септември в цялата страна е приключил процеса по прибиране на реколтата от основните есенни култури. Количествата за всяка от тях са както следва:
- пшеница – 5 401,4 хил. тона;
- ечемик – 501,2 хил. тона;
- маслодайна рапица – 456,2 хил. тона;
- ръж – 13,7 хил. тона;
- тритикале – 54 хил. тона;
Спрямо същия период за предходната година при всчки култури има отчетено намаление в интервала от 0,6 % до 19,2 %. Единствено при тритикалето е отчетен ръст от 5 %. Тази година средните добиви при всички останали от описаните култури са по-ниски.
В резултата на обилните валежи тази година добивите от царевица и слънчоглед са по-високи спрямо отчетените за 2017 г. Към момента реколтирането и на двете култури протича по-бавно. Увеличението при слънчогледа е с 16,5 %, а при царевицата с цели 40,8 %.
Цифрите за добивите от пролетните култури са разнопосочни. Спрямо предходната година интересът на земеделските стопани към соята и градинския грах е намалял значително. Тъй като са по-малко заетите площи с двете култури и добивите от тях са ниски. Особеното е, че намалението е драстично, а имено с над 80 %. Това обаче се дължи и на по-ниските средни добиви от градински грах и соя.
Увеличение на площите пък има отчетено при пипера, силажната царевица, картофите, доматите и соргото. Не само, че средните им добиви са по-високи, но и при някои от тях ръста е от 14,4 % до два пъти спрямо количеството прибрано през 2017 г.
При различните сортове тютюн цифрите са, както следва:
- тип „Ориенталски“ – увеличение на продукцията с 54,7 % спрямо количествата отчетени през 2017 г.;
- тип „Бърлей“ – спад в продукцията с 33,0 % спрямо количествата отчетени през 2017 г.;
- тип „Вирджиния“ – спад в продукцията с 29,7 % спрямо количествата отчетени през 2017 г.;