Акценти
- Най-много е нараснал вносът на стоки от Украйна
С цели 12,6% е увеличението на износа, отчетено този юли. Спрямо година по-рано сега от ЕС са експортирани селскостопански продукти на стойност 13,7 млрд. евро.
Увеличение има и при вноса. То е в размер на 9,92 млрд. евро, което доведе до 40% ръст на положителния търговски баланс в сравнение с юли 2018 г., достигайки 3,15 млрд. евро.
Сравнявайки износа през юли тази и миналата година става ясно, че измененията на месечните стойности са най-високи за САЩ – увеличение с 393 млн. евро. На второ място се нарежда Китай с ръст от 269 млн. евро, а на трето – Япония с ръст от 215 млн. евро. Въпреки това износът за Хонконг е намалял с 45 млн. евро, за Либия – с 34 млн. евро, а за Турция – с 22 млн. евро.
Най-много е нараснал вносът на стоки от Украйна. Той се е повишил със 195 млн. евро. На второ място е Бразилия – със 182 млн. евро, следвана от Китай – със 73 млн. евро. Въпреки това е отчетен спад в стойността на вноса от САЩ. Импортът на американски стоки в ЕС се е понижил със 144 млн. евро, на индонезийски – с 67 млн. евро и на новозеландски – с 33 млн. евро.
По сектори увеличението на стойностите на износа е както следва:
- – свинско месо – до 164 млн. евро;
- – спиртни напитки и ликьори – със 120 млн. евро;
- – мляко на прах и суроватка – със 102 млн. евро;
- – вино и вермут – със 101 млн. евро;
- – карантии и други меса – с 69 млн. евро.
Намалял е износът на:
- – цвекло и захарна тръстика – с 39 млн. евро;
- – растителни масла (без палмово и зехтин) – с 37 млн. евро;
- – маслодайни семена, различни от соя – с 14 млн. евро;
- – етерични масла – с 11 млн. евро;
- – вълна и коприна – със 7 млн. евро.
Увеличение на вноса е регистрирано при:
- – тропически плодове – със 149 млн. евро;
- – едрозърнести зърнени култури – със 146 млн. евро;
- – растителни масла – с 88 млн.евро.
Спад в стойностно изражение при вноса има за:
- – соя – с 64 млн. евро;
- – палмово масло – с 50 млн. евро;
- – цитрусови плодове – с 47 млн. евро.