Първата пшеница в Добричка област е поникнала след дъждовете » Съвети в земеделието

февруари 07, 2025

Първата пшеница в Добричка област е поникнала след дъждовете

Акценти

  • При прогнозата за топло време през октомври семената ще поникнат и младите посеви ще се подготвят за зимата

След падналите напоследък валежи около 10 на сто от засетите площи с пшеница в Добричка област вече са поникнали.

Това коментира за БТА професор д-р Иван Киряков, завеждащ „Селекция на зърнено-житните и бобовите култури“ в Добруджанския земеделски институт.

По думите му сеитбената кампания, която трябва да приключи до 25 октомври, е в оптималните срокове.

В чернозема има запаси от влага – от 35-40 до стотина литра на квадратен метър в различните райони в областта.

Земеделските стопани в Добричко са засели към началото на октомври около 86 000 декара с пшеница и са подготвили над 682 000 декара за кампанията.

Добричкият регион традиционно произвежда най-много зърно в страната като през отминаващата стопанска година реколтата бе прибрана от близо 1 300 000 декара.

Възможно е тази есен площите с пшеница да достигнат и до 1 500 000 декара заради намаляване на масивите с рапица. Това смята професор Киряков.

Ученият добави, че при прогнозата за топло време през октомври семената ще поникнат и младите посеви ще се подготвят за зимата.

Възвръща се интересът сред земеделските производители към българската селекция пшеници, коментира Иван Киряков.

Той поясни, че зърнопроизводителите сеят създадените в научния институт сортове:

  • – „Енола“;
  • – „Драгана“;
  • – „Калина“;
  • – „Косара“.

От тях се добиват по около 850-900 килограма от декар, както и висококачествените „Мерилин“ и „Пчелина“.

Според учения българските сортове трябва да заемат поне 30 на сто от площите с пшеница в страната.

 

За автора

Сродни публикации