Акценти
- При посевите засети в края на месец октомври и през първото десетдневие на ноември ще се наблюдават фазите поникване и начално листообразуване
През следващия период агрометеорологичните условия ще се определят от температури над климатичнaтa нормa за третото десетдневие на ноември и чести превалявания.
През изтеклия седемдневен период в част от Север на и Южна България падналите валежи в Ново село, Видин, Враца, Лом, Оряхово, Плевен, Велико Търново, Свищов, Кюстендил, Стара Загора, Казанлък, Сливен и Чирпан бяха между 15-30 l/m2.
В районите на Кърджали и Сандански – над 40 l/m2.
Валежите подобриха:
- – почвените запаси от влага в горните 20-30 cm;
- – условията за протичане на вегетационните процеси при вече засетите и поникнали есенни култури.
Прогнозираните валежи в по-голямата част от страната, с изключение на източните райони ще увеличат влагозапасите в горните почвени слоеве.
Предвид относително високите за сезона температури и подобрените условия на почвено овлажнение, вегетационните процеси при есенните посеви ще протичат с нормални темпове.
През периода при пшеницата предимно в източните части от страната ще протичат фазите:
- – трети лист;
- – преход към братене;
- – братене.
При посевите засети в края на месец октомври и през първото десетдневие на ноември ще се наблюдават фазите поникване и начално листообразуване.
Тези фази ще се наблюдават в районите на:
- – Търговище;
- – Бъзовец;
- – Павликени;
- – Кнежа;
- – Казанлък;
- – Кюстендил.
Честите валежи през периода ще възпрепятстват провеждането на сезонните агротехнически мероприятия като извършване на фитосанитарни дейности в овощните насаждения. В източните райони на страната, където не се очакват валежи, условията ще са подходящи за провеждане на дълбока оран на полетата предвидени за пролетни окопни култури.