
Акценти
- Високи очаквания за реколтата от пшеница
- Цената на пшеницата е малко под 300лв. за тон и ще расте още
На откриването на жътвената кампания в село Жельо войвода министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов обяви, че се очаква добра реколта. Повече от 88% процента от посевите с пшеница са в добро и много добро състояние, което дава основание да се прогнозира добив от над 6 млн.тона. В страната посевите с пшеница са 11,5 млн. дка, ечемикът е 1,150 млн. дка, а маслодайната рапица – 1,850 млн.дка.
Очаква се пшеницата тази година да бъде с много добро качество, което да й осигури бърза и лесна реализация на пазара. Освен това конкуренти като Русия и Украйна няма да могат да се похвалят с големи добиви заради проблеми с климатичните услови. При нас в резултат на лошото време пропадналите площи с пшеница са под 0,1%, а с рапица – 0,3%.
Към момента пшеницата се търгува на цена малко под 300 лв. за тон, а фючърсите за септември са над 350лв.за тон. Предполага се, че увеличаването за месец декември ще е още по-голямо.