Българските депутати изпратиха пореден негативен сигнал към чуждите инвеститори, като ограничиха възможността им да купуват земеделска земя. Изискването за уседналост от три години, което бе предложено от БСП на първо и второ четене в закона за собствеността на земеделските земи, бе удължено при окончателното му гласуване в пленарната зала в четвъртък. Депутатите приеха идея на "Атака" уседналостта да бъде пет години, като тя ще важи и за физическите лица, и за компаниите.
Пет години в България
След злополучния мораториум за покупката на земи от чужденци, който бе отменен от Конституционния съд в началото на януари, БСП внесе поправки в закона за собствеността на земите, изискващи уседналост от поне три години за купувачите на ниви.
По време на окончателно гласуване в зала обаче срокът за пребиваване в страната бе увеличен на пет години. Предложението дойде от "Атака", които между четенията на закона настояваха дори за седем години пребиваване. Петте години тогава бяха предложени от ГЕРБ.
С други думи – ограничението се подкрепя от всички парламентарни партии – БСП, ГЕРБ и "Атака", с изключение на ДПС. По време на заседанието Четин Казак, който е председател на правната комисия, обяви, че за текста има сериозни съмнения за противоконституционност и депутатите повтарят грешката с мораториума. Въпреки предупреждението гласуването продължи.
Така според финално приетите текстове физическите лица ще могат да купуват земя, ако са живели поне пет години в България. Фирмите пък ще придобиват такива имоти, ако работят в България повече от пет години или пък собствениците или акционерите им отговарят на това изискване.
Изискванията няма да се прилагат в случаите, когато земите са получени по наследство. Така депутатите частично решават проблема с българите, които са емигрирали.
Допълнителни ограничения
По време на окончателното гласуване на текстовете депутатите приеха и допълнителни ограничения за купувачите на ниви, предложени от различни партии между двете четения на закона. Едното от тях е, че земеделска земя не може да бъде притежавана от фирми, регистрирани в офшорни зони. Тази поправка бе внесена от ГЕРБ. Депутатите одобриха още и предложението земи да не се продават на фирми, които имат издадени акции на приносител. За тази промяна настояваха както от ГЕРБ, така и от БСП.
На петъчното си заседание депутатите трябва продължат да гласуват поправките в закона, сред които са още санкциите за нарушителите на изискванията за уседналост, които според предложението на земеделската комисия в парламента трябва да бъдат до 100 хил. лв.
Сред идеите е още увеличение на видовете компенсаторни инструменти, с които може да се участва в държавните търгове за нея и срещу което вече възрази Българската стопанска камара (виж карето), както и промени, даващи предимство на животновъдите при разпределянето на държавните пасища.