
Акценти
- Законопроектът за забраната е внесен в Парламента от група депутати и чака да бъде гласуван
Нестандартна демонстрация до Парламента ще се състои този петък, 29.11.2019 г., от 18 ч.
Акцията се провежда като част от Световния петък без кожи и се организира от сдружение КАЖИ. Събитието повдига въпроса за отглеждането и убиването на животни като норки и лисици, само и единствено за техните кожи.
В градинката до Парламента организаторите са предвидили мащабен екран, на който ще се прожектират кадри от халетата на най-голямата ферма за норки в България.
Гражданите, които се включат в демонстрацията този петък, ще имат възможност да подпишат на място отворено писмо до народните представители. По време на митинга ще се проведе и артистичен пърформънс с участието на общността „Дерида Денс – артисти и приятели“.
Поводите за демонстрацията са два. Единият е законопроектът за забрана на фермите за ценни кожи в България. Петя Алтимирска, председател на КАЖИ, обяснява:
„България е на кръстопът да вземе важно решение. Но то се бави и това коства животи. Законопроектът за забраната е внесен в Парламента от група депутати и чака да бъде гласуван. Очите ни сега са насочени към народните представители. Те ще решат още колко животни трябва да бъдат обречени на страдание и смърт в България, само за да се кичим с техните кожи. Отново излизаме на улицата, за да напомним за това.“
Вторият повод за акцията е Световният петък без кожи, който неслучайно съвпада с „Черния петък“. На този ден в хиляди магазини в България огромна част от продуктите с ценни кожи ще стигнат до потребителите. „Дали тези потребители знаят за жестокия произход на това, което купуват? Помпони на шапки, яки на качулки, елеци, палта, ключодържатели и още много дребни неща, с които хората неусетно поддържат жестокостта към животните във фермите за ценни кожи.“, казва още г-жа Алтимирска.
Глобалната климатична стачка, която ще се проведе и в София по същото време, се очаква около 19:30 ч. да се присъедини към демонстрацията до Парламента срещу фермите за ценни кожи. С това символично се подчертават допирните точки между двете каузи. От КАЖИ отбелязват, че наред с етичните и хуманните проблеми с фермите за кожи, те водят също до екологични проблеми и застрашават биоразнообразието.
Източник: Сдружение КАЖИ