Липсата на ракетни установки за борба с градушките е един от проблемите на овощарството в Североизточна България. Въпреки липсата на защита, от 20 години в България не е имало толкова добра реколта от череши, като добивите са големи и това е довело до падане на цената, казват производители.
„В сравнение с изминалите две години, когато имаше много дъжд и черешите се напукаха, сега са стабилни, не гният и т.н. Имаше обаче на места и градушки. Североизточна България не е била приоритет и тука няма изградени ракетни площадки против град. Държавата няма и намерение да ги прави, защото това е една скъпа инвестиция”, заяви овощар пред „Фокус“. По думите му, голяма част от овощарите от Североизточна България пласират продукцията си на румънския пазар, като там има голямо търсене на ягоди, череши, малини, кайсии, праскови, круши и по- малко на ябълки. „Основния пазар на плодовете от Североизточна България е Констанца и Букурещ в Румъния. Има проблем с руското ембарго и вече не изнасяме там. Получи се пренапрежение за пазара на череши, защото както казах, от 20 години такава добра реколта е нямало. Местния пазар поема много малко череша. Капацитета на нашите предприятия е още при ранните череши, направиха си квотите и вече не изкупуват. Например, миналата година под 1.60 лв./кг. не сме продавали, а тази година вървяха по 0.80- 90 лв./кг“
Той каза още, че за българските производители на плодове е трудно да се конкурират с колегите си от другите страни в ЕС, тъй като субсидиите тук са много по- ниски, но допълни, че управляващите са показали воля за промяна и се очаква през следващия програмен период средствата за родното овощарство да се увеличат. „Изготвена е стратегия за новия програмен период и когато насочат субсидиите, вече ще се почувстваме и ние равноправни партньори на нашите колеги от ЕС. До тази година нямаше целенасочена политика. Ако вземем дори и половината от субсидиите на колегите ни от другите страни, ще бъдем много доволни”, категоричен бе производителят.