Акценти
- Има административен механизъм и финансово наказание, за да бъдат накарани стопаните да участват в преброяването
След броени дни, от 1-ви септември, предстои да стартира пробното преброяване на земеделските стопанства у нас.
През интернет то ще се извършва до 10 септември, а след това от 11 септември до 11 октомври анкетьори ще събират данните на място в стопанствата. Предстои през 2020 г. да се проведе истинското преброяване, предаде БНР.
По данни на Николай Маринов, директор на Главна дирекция „Земеделие и регионална политика“ в Министерството на земеделието, храните и горите, това е третото преброяване у нас. Чрез него следва да се проследят производствените методи, мерките за развитие на селските райони и агроекологичните показатели.
През 2010 г. преброените стопанства са били близо 376 хиляди.
Информацията, която ще бъде събирана от земеделските стопани следва да послужи само за статистически цели. Тя ще бъде предоставяна на различни институции в обобщен вид. Предвидено е да се отчете броят земеделските стопанства и животните, отглеждани в тях.
„Не се прави преброяване на селскостопанските услуги и на предприятия, които правят преработка на селскостопански продукти“, обясни още Маринов пред БНР.
Има административен механизъм и финансово наказание, за да бъдат накарани стопаните да участват в преброяването.
Разходите за провеждане на кампанията по преброяването ще са от 4,8 млн. лв. до 5,4 млн. лв. От тях близо 4 млн. лева ще бъдат осигурени от ЕС.
Близо 3 000 са земеделските стопанства, които ще участват в пробното преброяване. Те са разположени в 28 области на страната. Заради мерките за ограничаване разпространението на болестта Африканска чума по свинете ще се наложи в инфектираните райони да се провежда анкета извън стопанствата на хората. Освен това те ще бъдат поканени в кметствата или в общинските служби на МЗ, за да се избегне разнасянето на вируса на АЧС.