
Акценти
- Избягвайте преработените храни и органичните продукти с тънка кожа сред плодовете, месото и млечните продукти
Навършването на 30 може да бъде повратен момент в живота ти.
Кариерата и приятелите ти стават по-сигурни. Може би се замисляш и за семейство.
Освен това, сигурно започваш да усещаш промяна в нивото на енергията си. Метаболизмът ни започва да се забавя с годините.
Според Американски съвет по упражнения базовото ти метабулитно ниво – метаболизмът на твоето тяло – намалява скоростта си с поне 1-2% на десетилетие. Сега е времето да се вземеш в ръце и започнеш да усвояваш здравословни навици. Те ще те карат да се чувстваш енергичен и занапред.
Раздвижи се
„Когато става въпрос за упражнения, различните видове, които можеш да избереш, са от значение“. Това са думи на Джилиан Майкълс, експерт по здраве и лична грижа. Въпреки че насърчава хората да се занимават с физическа дейност, която им доставя удоволствие, и да се придържат към нея, тя обяснява още, че има типове упражнения, които са по-ефективни.
За стимулиране на организма помагат:
- – вдигането на леки тежести;
- – високоинтензивни интервални тренировки;
- – силови тренировки;
- – упражнения със собствената тежест на тялото (калистеника), които включват мускулните групи.
„Тези техники са най-ефективни. Те работят върху адаптирането на отговор от страна на тялото ти към стреса.“ Тъй като упражненията са форма на физически стрес, грамотното трениране помага на тялото ти да се адаптира към стреса и става по-силно и бързо, добавяйки повече мускулен тонус и енергия.
Храна на помощ
Всъщност недостатъчното хранене може да доведе до забавен метаболизъм. Когато организмът ти забележи недостиг на калории преминава към „режим на гладуване“, което понижава нивото, при което изгаря калории – така тялото се опитва да се предпази.
Затова не възпрепятствай фунционирането на тялото си – избягвай преработените храни и органичните продукти с тънка кожа сред плодовете, месото и млечните продукти. „Така игнорираш много антибиотици, хормони и пестициди, които могат да нарушат хормоналния ти баланс и да забавят метаболизма ти“, казва Майкълс. „Това, което определя нивото на метаболизма ти или темпото, с което тялото ти гори калории, е твоят хормонален баланс.“
Не спестявай от съня си
Изследвания в областта са доказали, че недостатъчното количество сън нощем може да допринесе към забавянето на метаболизма. То намалява нивото на хормона лептин (който ни кара да се усещаме нахранени) и увеличава това на грелина (хормон, който увеличава апетита). Тази промяна те кара да ядеш повече, защото не получаваш сигнал от организма си, че си сита, а това се отразява на метаболизма ти. Това обаче може да се върне в релси с наспиването – около 7 до не повече от 9 часа сън е количеството, което се свързва с всичко от по-добро сърдечно здраве и забавено стареене то ускорен метаболизъм.