Акценти
- Фосфолипидите придружават мазнините в храната и служат като източник на фосфорна киселина
Учени търсят различни начини за намаляване на инсулиновата резистентност.
Интересно откритие са направили учени от университета в Албърта. Те са изследвали влиянието на сиренето върху нивото на кръвната захар. Така са стигнали до идеята, че в зависимост от съдържанието на мазнини в сиренето може да се постигне контрол върху кръвната захар и тя да се поддържа в нормални граници. По този начин може да се намали и инсулиновата резистентност.
Експериментите, които учените са провели са били само с гризачи. Те са ги разделили на три групи. В продължение на осем седмици са ги хранили със свинска мас, нискомаслено сирене и такова с нормална масленост.
След края на експеримента станало ясно, че животните, които са похапвали сирена, имат повишена чувствителност към инсулин. Това позволява по-ефективно регулиране на нивата на кръвната захар.
Въз основа на резултатите учените са стигнали до извода, че ефектът на сиренето не е свързан с неговото съдържание на мазнини. Най-вероятно тайната се крие в протеина и калция.
Освен това промени в нивата на фосфолипиди са открити при гризачите, които са консумирали сирене. Това е основният липиден компонент на клетъчната мембрана. Фосфолипидите придружават мазнините в храната и служат като източник на фосфорна киселина, необходима за човешкия живот. Те също участват в транспорта на мазнини, мастни киселини и холестерол.
Според учените ниското ниво на циркулиращи фосфолипиди е свързано с диабета и повишената инсулинова резистентност. При гризачите, консумирали мазнини е имало намалено ниво на фосфолипиди в сравнение с тези, хапвали сирене.