Акценти
- Семейството е наело 400-500 декара пасища от Общинския поземлен фонд, обмислят тази година да наемат още 150 декара и да ги заградят
„Работната ръка е най-големият проблем в отрасъла.“
Това сподели пред репортер на „Съвети в земеделието“ Златина Георгиева, фермер от село Изворско, Аксаковска община.
През 1995 г. баща ѝзакупува дворно място, където започва да отглежда 200 броя овце. Поради това, че вече е на възраст, се ориентира към крави. Увеличава бройката им до 12.
През 2012 г. той се пенсионира и прехвърля кравите и цялото стопанство на Златина.
Тогава тя кандидатства по мярка „Млад фермер“ и така увеличава животните – в момента тя и семейството ѝ имат 42 млечни крави.
През 2017 г. закупуват модулна мандра с цяло оборудване, чрез която започват да произвеждат млечни продукти.
„Доенето е чрез доилни гюмчета и вакуум помпа. Техниката е закупена със средства от програмата. За доилния агрегат могат да се закачат 8 гюмчета, но ние използваме 5, защото работата е трудоемка, а с това се занимаваме само аз и мъжа ми. Нямаме възможност да закачим 8 и да ги следим“, каза още г-жа Георгиева.
Златина определи като най-сериозен проблем работната ръка и липсата на такава.
„Занимаваме се трима души – аз, мъжа ми и баща ми. 10-годишният ми син също помага много, той израстна тук. Търсим хора, които да извеждат животните на паша, но има недостиг. Освен крави, имаме и телета. Така бройката на животните достига 60.“
Семейството е наело 400-500 декара пасища от Общинския поземлен фонд, обмислят тази година да наемат още 150 декара и да ги заградят.
„Наемам ги към общината, подавам една молба в началото на март. На определена животинска единица се полагат определени декари спрямо и категорията на земята. Плащаме 8 лева на декар, компенсира се със субсидията, но трябва да се плати предварително, а субсидията се взима доста по-късно. Струва си инвестицията – да се загради едно пасище“, каза още пред „Съвети в земеделието“ младата фермерка.
„От няколко години сме заградили една малка част, където част от кравите нощуват там, прибираме само част от животните в оборите, доим ги и отново ги изкарваме. Така си спестяваме много от тежката работа“
През 2017 г. фермерката се регистрира по Наредба №26 от 14.10.2010 за директни доставки.
Да има мандра е една от най-големите мечти на Златина.
„В периода, когато баща ми се пенсионираше, трябваше да се премахнат животните. Тогава реших да се посветя на тях – те изискват изцяло да им се отдадеш“, каза още тя.
От две години семейството произвежда и продава млечни продукти – прясно и кисело мляко, сирене и кашкавал.