Акценти
- Реално разчистването на сметищата е работа на Общината
У нас 116 сметища са нерекултивирани, т.е. лесно запалими.
Проблемите с пожарите и замърсяването на въздуха зачестиха през последните дни. Днес в предаването „Тази сутрин“ по bTV гост беше министърът на околната среда Нено Димов. Той обясни, че „има повишаване (на замърсителите на въздуха), но не и превишаване на нормите им“. Очаква се утре да станат ясни и резултатите за чистотата на въздуха в Ботевград.
Чрез мобилните станции сега се замерват само отделни замърсители, които са и най-опасни за човешкото здраве.
„Димността, която се вижда, или миризмата, която се усеща, не са обект на измерване. Не разполагаме с такава апаратура. Това са инцидентни случаи“, обясни министърът.
У нас има 116 сметища като възпламенилото се в Свищов. Всички те са затворени, но нерекултивирани, което ги прави лесно запалими. За участие по програмата за рекултивация на депа за отпадъци са кандидатствали едва 31 общини.
„За тях имаме около 56 млн. лв.“, посочи министър Димов.
Част от тези средства ще бъде използвана и за засипване на сметището с пръст.
„Тази техническа рекултивация не би позволила по-нататъшното му запалване“, обясни още той.
Реално разчистването на сметищата е работа на Общината.
„Общините дават заявката си. Ние сме осигурили ресурса и одобряваме техните проекти“, добави още Димов.
Според него причина за малкия брой участници по програмата е предизборният период и фактът, че финансирането е отпуснато за тази година.
Във връзка с африканската чума по свинете министър Димов обясни, че се експертите се стремят да дават терени за загробване, които са подходящи. Те са далеч от вододайни зони и високи подпочвени води. Министър Димов обясни още, че последващият контрол на дейностите по загробване е от съществено значение.