Дни след новината, че главният прокурор на Република България Иван Гешев започва проверка на заменките на гори, за осветяване на скандалната схема със заменките се застъпи и Административния съд в София.
Със свое решение съдът уважи жалбата на WWF България и отмени отказа на ИАГ да предостави докладите, с които е определена пазарната цена на всички държавни гори, заменени от държавата в периода 2007-2009 г.
Решението на съда не подлежи на обжалване. Основният мотив на съда, с който е обосновано правото на обществото да получи достъп до оценителските доклади от ИАГ, е наличието на надделяващ обществен интерес, особено когато „се цели разкриване на информация, която може да съдържа данни за корупция и злоупотреба с власт, повишаване на прозрачността и отчетността на задължения субект“.
Оповестяването на оценителските доклади за горските заменки ще даде възможност на обществото да разбере не само защо настоящият агроминистър Десислава Танева и шефът на горите Мирослав Маринов отказаха на голям брой медии и организации достъп до докладите. Защо близо година бившият агроминистър Румен Порожанов не е предприел действия за възстановяване на държавната помощ от заменките?
Докладите са изработени от притежаваната от МЗХГ държавна фирма Агролеспроект ЕООД по възлагане на ИАГ съгласно договор №242/07.11.2017 г. по обществена поръчка с уникален №00772-217-0004. Съгласно договора докладите е трябвало да бъдат предоставени на Агенцията по горите през октомври 2018 г. В хода на съдебното дело става ясно, че докладите мистериозно са изчезнали от възложителя им и от неизвестно време се съхраняват при друг държавен орган.
Спечеленото от WWF България дело е от огромно значение и за изясняване на въпроса дали с горските замени държавата е ощетена само с 80 милиона лева.
С въпросните доклади е направен опит да се прикрие незаконна държавна помощ за шепа олигарси в размер от над един милиард лева. Редица експертни и журналистически разследвания през последните 2 месеца разкриха фрапиращо разминаване между реалната пазарна стойност на заменените държавни гори, оценени на база съдебни експертизи и публични сделки, и експертната оценка за непозволената държавна помощ, извършена от Агролеспроект ЕООД по възлагане на ИАГ. В повечето случай се установява, че държавните оценки са занижени повече от 10 пъти спрямо реалните пазарни цени.
Ето защо от екоорганизацията призовават министъра на земеделието госпожа Десислава Танева и директорът на Агенцията по горите Мирослав Маринов в изпълнение на съдебното решение да предоставят на обществото пълен достъп до оценителските доклади, с които е определена пазарната цена на всички държавни гори, заменени от държавата в периода 2007-2009 г.