Втора земеделска фирма е прехвърлена без собственикът да знае » Съвети в земеделието

септември 09, 2024

Втора земеделска фирма е прехвърлена без собственикът да знае

Още една земеделска фирма е била прехвърлена без знанието на собственика си – става въпрос за "Северагро" от гр. Исперих, събощи доскорошният едноличен притежател на дяловете й Гюнай Хюсмен. Схемата на промяна е същата, по която плевенската "Агро бел 2001" смени действителния си собственик в началото на тази година. "Северагро" е една от големите фирми за производство и търговия със земеделски продукти в района на Североизточна България. Доскоро тя е била еднолична собственост на лидера на ДПС в общ. Исперих Гюнай Хюсмен. Преди два дни Хюсмен разбира, че няма достъп до банковите сметки на дружеството си, след като съпругата му се опитва да изтегли пари от тях чрез електронно банкиране, разказа Хюсмен пред "Капитал Daily".

 

Случайна проверка

Благодарение на случайната проверка и бързата реакция всички сметки и активи са били възбранени, нищо не е било прехвърлено, обясни Хюсмен. "Въпросът не касае само мен, а всички, които могат да станат жертва на измама. В България има много земеделски фирми, всички могат да бъдат откраднати", коментира той, като подчерта, че няма неуредени сметки и не дължи пари на никого. Земеделският производител обработва над 20 хил. дка земя в региона на Разград и е един от най-едрите селскостопански производители там. Според последния наличен отчет през 2012 г. приходите на "Северагро" са били 5.8 млн. лв., а печалбата – 1.9 млн. лв. Хюсмен е бил кмет на общината, а в момента е втори мандат председател на местния парламент.

Разследване на прокуратурата в Исперих вече е установило, че става дума за измама по схемата, по която в началото на годината "Агро Бел 2001" беше прехвърлена на безимотен мъж от Варна. Кражбата на дружеството в Исперих е станала чрез вписана в Търговския регистър смяна на собствеността. Заявката за промени е направена електронно от фалшив IP адрес в чужбина, като за притежател на дружеството е посочен Борислав Илиев Петков от Варна. Представени са договори за покупко-продажба, скрепени с фалшифицирани печати на нотариус от Исперих, съобщи потърпевшият. Името на нотариуса е Радомил Александров. Той помоли да се обърнем за повече информация към пострадалия и обясни, че засега не би искал да дава коментар.

Вписването на променената собственост е станало на 11 март, показва справка от Търговския регистър, като са предоставени документи за такова решение от 28 февруари. Хюсмен сигнализирал в полицията и прокуратурата и те се задействали светкавично. По искане на окръжната прокуратура в Разград вече е издадена възбрана за разпореждане с имуществото на "Северагро" до приключване на разследването и е образувано досъдебно производство.

 


Новият "собственик"

Проверка в Търговския регистър показва, че новия "собственик" Борислав Петков има общо 59 еднолични дружества с ограничена отговорност. Много от фирмите, на които Петков се води собственик, са станали негови през септември–октомври миналата година, има и някои, които са му били прерхвърлени още през 2012 г. На някои от тях той се води управител, а общото между всичките е, че той не е техен основател и в някакъв момент от последните две години са му били прехвърлени.

Мобилните телефони на много от доскорошните управители и собственици на фирмите, които сега са на Борислав Петков, се оказаха изключени. За други липсват всякакви данни за контакт.

 


Може ли законът да е спирачка

От Агенцията по вписванията (АВ) коментираха, че публичността на информацията в Търговския регистър е една от гаранциите за сигурността. Оттам напомниха, че всеки собственик може да се абонира да получава съобщение на мобилния си телефон за вписвани промени по партидата. Подаваните документи в регистъра и самоличността на хората, които ги носят, се проверяват от служителите, но те не могат да установят дали даден подпис не е истински, посочиха от агенцията. По техни данни около 8-10% от всички подадени заявления получават отказ.

За спешни законодателни мерки срещу кражбите на фирми настояват от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) в свое становище, прието на 4 март по повод случая с "Агро Бел 2001". Според тях е необходимо нотариусът, заверил сделката, да подава заявлението до Търговския регистър. Според НАЗ сегашната Единна информационна система на нотариусите трявба да включва и документи за промени в дружествата. Според тях, ако служителите в Агенцията по вписванията имат достъп до него, преди да регистрират промяна, това силно би ограничило фалшификациите. НАЗ настоява нотариусите да съхраняват екземпляр от всички договори, които са заверили.

Друго предложение на организацията засяга и прехвърлянето на силно задлъжнели компании към подставени лица – да се забрани промяната на собствеността при непогасени публични задължения.

 

За автора

Сродни публикации