Акценти
- Целта на растителнозащитното пръскане в този период е да се ограничи заразата от струпясване, която е основна болест при ябълки и круши
През октомври след прибиране на плодовете на късните ябълкови и крушови сортове, а при останалите видове в началото на листопада, се препоръчва пръскане на овошките.
При това третиране се използва 5%-ов разтвор от карбамид.
Целта на растителнозащитното пръскане в този период е да се ограничи заразата от струпясване, която е основна болест при ябълки и круши.
При костилковите овощни видове след масовия листопад, трябва да се извърши отново пръскане. Прави се с 2%-ов бордолезов разтвор.
То е насочено срещу бактериалното изсъхване, къдравостта по прасковата, сачмянката и ранното кафяво гниене по кайсията, черешата и вишнята.
Най-лесният и удобен начин за приготвянето му е следният:
В подходящ по-голям съд се налива 90 литра вода.
Отмерва се 1 кг син камък, който се поставя във водата.
В кофа с 10 литра вода се размива необходимото количество вар (750 г негасена или 1,5-2 кг гасена вар).
Добре разбърканото варно мляко се излива в големия съд със синкамъчния разтвор. Препоръчително е това да стане през сито, за да се задържат едрите парчета, които обикновено остават при гасенето на варта. Прибавянето на варното мляко става бавно и при постоянно бъркане.
Готовият бордолезов разтвор трябва да има небесно син цвят (означава, че киселинността на синия камък е неутрализирана от варта). Това най-лесно се установява с помощта на фенолфталеинова хартия (трябва да почервенее) или червена лакмусова хартия (трябва да посинее).
Приготвения бордолезов разтвор, трябва да се употреби в същия ден.
ВАЖНО!
Ако се пръска с лошо неутрализиран бордолезов разтвор, с недостатъчно вар, може да се причинят изгаряния по растенията.
Източник: bgfermer.bg
Рецептата не е ли за еднопроцентов разтвор