Акценти
- За намаляване риска от повреди при напредналите в развитието си овошки може да се извърши задимяване
През втората половина от следващия седемдневен период се очаква застудяване и рязка промяна в агрометеорологичните условия.
До края на периода прогнозираните стойности на средноденонощните температури ще бъдат значително под нормата за третото десетдневие. В по-голямата част от полските райони – и под биологичния минимум, необходим за вегетацията на есенните посеви. Очакваното застудяване ще доведе до затихване. В част от Западна България, където се прогнозират валежи от сняг – и до краткотрайно прекратяване на вегетационните процеси при зимните житни култури и рапицата. В началото на пролетта при пшеницата ще преобладава фаза братене. При рапицата се очаква начало на образуване на разклонение.
През втората половина от периода отново се прогнозират отрицателни минимални температури и риск от повреди при част от встъпилите във фаза цъфтеж овощни култури:
- – бадем;
- – кайсия;
- – праскова.
Повреди от измръзване при някои раноцъфтящи овощни видове (кайсия, бадем) са регистрирани в края на второто десетдневие на март на места в източните и югоизточните райони на страната.
Подходящи условия за провеждане на сезонните агротехнически мероприятия ще има в началото на периода. Следващият период съвпада с оптималния агротехнически срок за сеитбата на слънчогледа в Южна България.
През втората половина от периода, за намаляване риска от повреди при напредналите в развитието си овошки може да се извърши задимяване – една от най-популярните мерки, с която се постига термичен ефект от 1 до 3°С. При възможност е желателно превантивно пръскане с регистрираните препарати срещу слана и измръзване.