
Акценти
- Вирусът е патогенен
- Болестта протича много бързо и при 100% смъртност
Всевъзможни мнения и гледни точки бяха изказани през последните дни във връзка с предприетите мерки за евтаназиране на заразените с чума овце и кози в страната.
Ветеринари изразиха мнение, че болестта е изключително опасна. Вирусът е патогенен и предприетите мерки, макар и изключително неприятни за стопаните са адекватни.
Болестта протича много бързо и при 100% смъртност. Разпространява се по въздушно-капков път, а влажното и топло време спомагат допълнително за разпространението й. Това са първите случаи на разпространение на заразата у нас, съответно и внесени ваксини за болестта няма.
Няма гаранции, че заболяването ще остане в засегнатите области без да се разпространи и в други части на страната, затова и продължават проверките на стопанствата.