Акценти
- Статистиките на УНКТАД отчитат още, че през 2018 г. България е изнесла сурови ценни кожи в Дания за 9.053 млн. долара
България е реализирала износ на ценни кожи с косъм за 11.3 млн. долара през 2018 г.
Това показват данни на Конференцията на ООН за търговия и развитие (УНКТАД) за предходната година.
В сравнение с предишни години, когато експортът ни е бил едва за хиляди долари, то през 2018 г. той е отчел значителен ръст.
У нас регистрираните ферми за ценни кожи са само две. Това сочат данни на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за август 2019 г.
„Една от тях отговаря за над 90% от продуктите за България“, коментира председателят на Сдружение „КАЖИ“ Петя Алтимирска за „Монитор“.
По нейни думи в двете ферми се държат около 130 хил. американски норки в клетките им. Реализираните приходи на само една от тях възлизат на 3 хил. лв.
През 2017 г. те са били 171 хил. лв., сочат данни от финансовия отчет на фирмата.
Тук идва и разминаването между статистиката на УНКТАД и данните на фермата. От сдружението смятат, че е възможно фирмата просто да не отразява приходите в документите си.
Статистиките на УНКТАД отчитат още, че през 2018 г. България е изнесла сурови ценни кожи в Дания за 9.053 млн. долара. През същата година скандинавската страна е внесла у нас същия продукт за 9.055 млн. долара. Износът ни за Полша, която е втора по производство на продукта, е на стойност от 1.946 млн. лв., а този за Гърция – 272 хил. долара.
Каквато и да е причината за разминаването, от КАЖИ се обединиха около мнението, че трябва да се сложи край на този бизнес. Затова и от организацията са внесли в Народно събрание законопроект, с който се дава 2 години гратисен период на фермите да затворят. Голяма част от страните-членки на ЕС вече са въвели забрани, включително съседите ни Северна Македония, Сърбия, Хърватия и Босна и Херцеговина. Последните 3 дадоха 10 години на фермите да се приспособят.