
Акценти
- Борбата срещу еутипиозата се основава главно на мероприятия с профилактичен характер
БОЛЕСТИ И НЕПРИЯТЕЛИ ПО ЛОЗАТА
СИВО ГНИЕНЕ
Причинител на заболяването е несъвършената гъба Botrytiscinerea Pers.
Болестта напада всички зелени части на лозата, но най-характерни са признаците по зърната. По тях се появяват дребни, светло кафяви петна, които нарастват и обхващат целите зърна (фиг. 18). Кожицата на нападнатите зърна се отделя лесно от месото. По зелените леторасти се появяват воднисти петна с неправилна форма, които се разрастват и покафеняват. По узрелите леторасти се наблюдава избледняване на цвета на кората в зоната на гроздовете и появата на черни, неправилни образувания – склероции. Във влажно време всички нападнати от болестта лозови части се покриват със сивобял налеп, който впоследствие придобива слабо кафяв оттенък.
Сивото гниене напада присадените резници при стратифицирането като причинява кафяво загниване на върховете на развилите се леторастчета, които постепенно загиват.
Борба срещу сивото гниене
Борбата срещу сивото гниене е най-успешна, когато се приложи комплекс от мероприятия, а именно:
- избор на терени за лозя с добър въздушен дренаж и подходящо изложение;
- подбор на по-устойчиви сортове;
- ограничаване на едностранчивото азотно торене;
- извеждане на успешна борба с оидиума и гроздовите молци;
- обезлистяване (премахване на листата в зоната на гроздовете), извършено при омекване/прошарване на зърната;
- третиране на гроздовете и листата около тях в следните моменти – непосредствено след процъфтяването, при достигане на зърната до големина на грахово зърно, при омекване/прошарване на зърната, при узрязане на гроздето.
Последното третиране трябва да бъде съобразено с карантинния срок на препарата.
Ефикасни са фунгицидите фундазол 50 – 0.1%, метил топ син 70 ВГ1 – 0.1%, ронилан – 0.1%, роврал – 0.15% и сумилекс – 0.1%.