По-важни мероприятия през месец октомври:
- продължава жътвата на ориза;
- продължава прибирането на царевицата за зърно;
- продължава ваденето на кръмното и захарно цвекло;
- продължава прибирането на памука и други пролетни култури; продължава и сеитбата на житни във високите райони.
- от началото на месеца започва сеитбата на житни и в равнинната част на страната – спазва се следната последователност: ръж, ечемик, пшеница, тритикале;
- при силна заплевеленост на площите се извършва есенно внасяне на хербициди за борба с плевелната растителност.
През последните години се забелязва постоянно нарастване на площите заплевелени с житни и устойчиви на 2,4 Д плевели, като основните причини за това са липса на сеитбообръщение и неподходящите почвени обработки.
Системно непровеждане на борба с плевелите или прилагане на неподходящи хербициди. Борбата с житните плевели трябва да се проведе през есента, защото при есенното внасяне на противожитни хербициди при есенниците посевът се освобождава по-ефикасно и рано от конкуренцията на плевелите.
За да има оптимален ефект от противожитните хербициди трябва да се спазват следните условия:
- равномерна сеитба на 5-6 см дълбочина и задължително валиране за създаване на стабилно семенно легло;
- есенно прилагане на противожитните хербициди;
- третиране в ранни фази от развитието на плевелите – до фаза начало на братене.
Преди третиране на посевите трябва да се регулира пръскачката. По време на третирането, пръскачките трябва да бъдат в пълна изправност. Трябва да се внимава да не се застъпват ивици при третирането и да се работи в тихо време.
Подготовка за есенната сеитба:
- прави се избор на площите с цел – осигуряване на подходящо сеитбообращение, намаляване риска от нападение от базично и кореново гниене, черна пшенична муха, пшеничен трипс;
- прави се качествена обработка на почвата, която трябва да бъде съобразена с видовия състав и плътността на преобладаващите плевели и с предшественика;
- спазване на оптималните срокове за сеитба;
- извършване на балансирано торене;
- използване на семена, чисти от фузариоза, твърда и праховита главня за пшеницата и праховита главня и ленточна болест за ечемика, без повреди от вредна житна дървеница или пшеничен трипс.
Препарати за обеззаразяване на семената за есенната сеитба и дозировка.
Твърда и праховита главня по пшеницата:
- Винсит Ф – 100 мл / до 4 литра вода – масов посев ; 150 мл / до 4 л вода – семепроизводствен посев;
- Витавакс 200 ФФ – 300 мл / до 4 л вода
- Дивидент 030 ФС – 150 мл / до 4 л вода
- Раксил 25 ФС – 120 мл / до 4 л вода
- Реал 200 ФС – 25 мл / до 4 л вода
- Суми 8 – 100 мл / до 4 л вода
Праховита главня и ленточна болест по ечемика
- Дивидент стар – 150 мл / до 4 л вода
- Винсит ФС – 150 мл / до 4 л вода
- Раксил – 150 мл / до 4 л вода
- Суми 8 голд – 150 мл / до 4 л вода
За да се постигане качествено обеззаразяване на семената, то трябва да се извършва само със специализирана техника, като се съблюдава точната дозировка и разпределението на разтвора върху определеното количество семена.
Обикновена полевка
Необходимо е да се направи обследване за оценка състоянието на плътността, в площите освободени от пролетни култури, както и в люцерновите, намиращи се в близост до новите посеви. Препоръчително е да се извърши оран на свободните през есента площи, за намаляване на плътността. След поникване на посевите да се правят ежеседмични наблюдения. Началото на химическата борба с полевката започва при отчитане на 2 колонии на дка с препаратите:
- Клерат – готова примамка в доза 5-7 г на обитаем ход;
- Сторм – готова примамка в доза 2-3 блокчета от 4 г, или 1 блокче от 16 г на обитаем ход;
Житен бегач
Наблюденията започват от самосевките, където неприятеля най-рано се появява. Като се има предвид, че на площите с многогодишно отглеждане на житни култури, може да се очаква поява във висока плътност, в тези райони е за предпочитане по-късната сеитба и предсеитбено третиране на семената с някои от регистрираните продукти за растителна защита.
Там където е необходимо трябва да се направят и бразди за отвеждане на водите от зимните валежи на ниските места. На освободените площи от полски и зеленчукови култури се извършва дълбока оран.