През ноември започва зимната резитба на овощните дървета. Едновременно с нея трябва да се изкоренят болните, стари и засъхващи овощни дървета, да се изнесат извън градината и да се изгорят. Старата напукана кора по ствола и по-дебелите клони се остъргват с тъп нож, за да не се нарани ликото. Така се унищожават зимуващите форми на плодовите червей, гъботворката, ябълковата стъкленка, кръгло миниращия молец, крушовата бълха, някои видове акари и други. Отпадъците се събират внимателно и се изгарят.
През топлите дни продължава засаждането на овощните дръвчета. Сега е времето да се попълнят местата на пропаднали дръвчета в младите градини. При нашите климатични условия най-подходящото време за засаждане на всички овощни видове, с изключение на ореха, е есента. При останалите трябва да се следи почвата около корените да е добре претъпкана, за да не измръзнат през зимата и да не паднат под тежестта на снега. Засаждането при температура на въздуха под 5°С носи сериозни рискове от измръзване на корените, които са по-чувствителни на студ от останалата дървесина. Ако посадъчният материал, доставен през есента, остане незасаден, е необходимо правилно да бъде съхранен в траншеи и предпазен от гризачи чрез поставяне на отровни примамки.
При топло и сухо време трябва да се изорат междуредията на овощните градини (на 20-25 см. дълбочина), там където не е направено до момента. Подходящо е да се извърши торене с фосфор и калий (веднъж на 3-4 години в дози 30-40 кг/дка) и оборски тор (3-4 т/дка), внесени преди оранта. По-дълбоката оран, когато е съчетана с торене, се прави за да се внесат минералните торове по-близо до корените и да не се отмият с повърхностния отток при топенето на снега, както и за да се потиснат плевелните семена в оборския тор. В същото време есенната оран е важно растително-защитно мероприятие – по този начин се унищожават зимуващите там стадии на плодови оси, черешова муха, лешников хоботник, майски и юнски бръмбар. Освен това окапалите листа със зараза от струпясване по ябълката и крушата, бяла ръжда по черешата и вишната, червени листни петна по сливата се заорават и инфекцията от тях за следващия вегетационен сезон чувствително намалява.
Стъблата на младите дръвчета се обвиват с подръчни материали (хартия, велпапе, слама, найлон), за да се предпазят от зайци и други гризачи. Стволовете и по-дебелите клони се варосват с разтвор от гасена вар и син камък с цел да се предпазят от зимните студове и да се унищожат лишеите и мъховете по тях.
Сега е моментът да напръскате овощните дървета през есента, ако още не сте направили това, костилковите овощни видове с бордолезов разтвор 2% срещу болестите къдравост по прасковата, ранно кафяво гниене, бактериален пригор и др.. Крушите и ябълките се третират с бордолезов разтвор срещу огнен пригор.