Овощарство - март » Съвети в земеделието

септември 12, 2024

Овощарство – март

През Март трябва да се премахнат сухите листа от ягодовите лехи. За да се предотврати разпространението на болести, те се събират и изгарят. Ягодите се подхранват с около 25-30 г. на кв.м амониева селитра.

Извършва се резитба на касиса и резитба на малините, като при малините дължината на плододаващите стъбла се съкращават с една пета. Младите костилкови овощни дръвчета се засаждат до средата на март, а семковите – до края на същия месец. В края на март се извършва присаждане на будна пъпка и на калем от предпочитани и подходящи за съответния район сортове. Най-често използваният начин на пъпка е “чип бъдинг”, а на калем- “на разцеп”, “чрез копулация” и “под кора”.

Месец март е най-подходящото в климатично отношение време за засаждане на овощните дръвчета.

Засаждането се извършва се в предварително изкопани дупки, като тази операция трябва да приключи до средата на месец април, преди да са се разлистили пъпките.

Друго важно мероприятие през месец март е резитбата на засадените дръвчета през есента, която се извършва преди набъбване на пъпките. Трябва да приключи и резитбата за плододаване, като се подходи конкретно за всеки овощен вид, имайки предвид растежните особености и начина на плододаване.

Всички овощни видове е желателно да бъдат подхранени с амониева селитра. При необходимост второто зимно пръскане на овощните се извършва в края на февруари и началото на март, преди разпукване на пъпките.

Започва обработката на почвата в междуредовите и вътре редовите ивици, като последните се третират с подходящ хербицид. Осигуряват се и пчелни семейства за опрашване на градините. В ягодовите насаждения заедно с обработките, се почистват и старите листа, а при малините, къпините и касиса се извършва и оздравителна резитба. Преди началото на активната кампания се проверява растително-защитната техника.

 

Пролетно пръскане на овошки

През март се извършва предцъфтежно профилактично пръскане. Чрез него се ограничава плътността на щитоносните въшки, червения овощен акар, листните въшки, листните бълхи, листозавивачките, педомерките, ранното и късното кафяво гниене и др.

При семковите овощни видове се ограничава зимуващата зараза от огнен пригор, струпясване по ябълката и крушата, ябълков молец, ябълков цветопробивач и крушов пъпкопробивач, голяма крушова листна бълха, ябълков златист хоботник и др. При костилковите се намалява нападението от бактериен пригор, сачмянка, къдравост по прасковата, кривули по сливата и джанката, червени листни петна по сливата, вишнев сливов и червенокрил плодов хоботник и др. При ягодоплодните се ограничава петносването на пъпките и засъхването на летораслите на малината, листните напетнявания по ягодата, ягодовото хоботниче и ягодовото стъблохоботниче и др.

Пръскането трябва да се извърши в ясни и тихи слънчеви дни, с температура около 10-12 градуса.

Срещу струпясването по ябълката и крушата при благоприятни условия се провеждат сгъстени предцъфтежни пръскания, особено във фаза миши уши, с Бордолезов разтвор 1%, Каптан 50 ВП – 0,3%, Купроксат ФЛ – 0,3%, Фунгуран ОН 50 ВП – 0,15%, и др.

Срещу брашнестата мана по ябълката се използват препаратите Байфидан 250 ЕК – 0,015%, Фолпан 80 ВДГ – 0,15%, които могат да се комбинират с пръсканията срещу струпясването.

Срещу къдравостта по прасковата преди цъфтежа могат да се приложат препаратите Дитан М-45 – 0,3%, Скор 250 ЕК – 0,02% и други.

Срещу петносването на пъпките и засъхването на летораслите на малината при височина на летораслите 15-20 см се пръска с Бордолезов разтвор 1%, или Фунгуран ОН 50 ВП – 0,15%.

Срещу обикновената крушова листна бълха, крушовия пъпкопробивач и ябълковия цветопробивач се прилагат препаратите Вазтак нов 100 ЕК – 0,02%, Децис 2,5 ЕК – 0,03%, Номолт 15 ЕК – 0,1%, Суми алфа 5 ЕК – 0.03% и други. Те се използват само при плътност на неприятелите над прага на икономическа вредност – за обикновената крушова листна бълха 1 възрастен индивид и 8-10яйца на 8-10 торбести клончета; за крушовия пъпкопробивач и ябълковия цветопробивач по 3 бръмбара на 1 дърво.